شنبه 4 خرداد 1398 - 19 رمضان 1440
آخرین بروزرسانی : چهارشنبه هیجدهم ارديبهشت 1398 ساعت 08:55
صفحه اصلی نقشه سایت تماس با ماورود به سایت
 
مهمان : 0
اعضا عضو سایت : 174
اعضا آنلاین : 0
امروز : 21
ديروز : 108
ماه : 4363
سال جاری : 95732
 
تاریخ : شنبه 24 شهريور 1397     |     کد : 177

اهدای پلاسما، نذری از جنس ایثار

تمامي داوطلباني كه حائز شرايط براي اهداي خون مي باشند، مي توانند پلاسما اهدا كنند.

محرم 1440 فرا رسیده است و هر عزادار و شیعه عاشق سیدالشهدا (ع) و خاندان پاک حضرت به هر نیتی نذری را در این ایام ادا می کند و برخی هم در راستای افزایش سلامت جامعه و نجات جان بیماران، نذرهای خاص خود را دارند و یکی از این نذرها اهدای خون و فرآورده های خون مانند پلاسما در ایام ماه محرم تا اربعین حسینی می باشد.

از اجزای مهم خون، پلاسما است. پلاسما بخش مايع خون را تشكيل مي دهد و در واقع محلولي متشكل از پروتئين هاو املاح مي باشد كه در آن گلبول هاي قرمز و پلاکت ها شناورند. حدود %90 پلاسما را آب تشكيل مي دهد. پروتئين اصلي پلاسما آلبومين است.ساير پروتئين ها عبارتند از فيبرينوژن، گلبولين ها و فاكتورهاي انعقادي.

پلاسماهای اهدایی با تبدیل به فرآورده های مختلف مانند آلبومین، فاکتورهای انعقادی، ایمونوگلوبولین وسیع الطیف تزریقی داخل وریدی و ده ها محصول دیگر نقش بسزایی در درمان بیماران به ویژه بیماران دچار بیماری های مزمن مانند هموفیلی که به طور دائمی نیازمند این داروهای خاص هستند، دارند. بیماران مبتلا به هموفیلی به علت کمبود فاکتورهای انعقادی هشت یا نه دچار خونریزی می شوند. با استفاده از فاکتورهای انعقادی هشت و نه که از پلاسما تهیه می شود جلوی موارد خونریزی گرفته می شود و بیماران مبتلا به زندگی عادی خود ادامه می دهند. همچنین در مبتلایان به بیماری های خود ایمنی در مواردی از داروی ایمونوگلوبولین  استفاده می شود که آن هم از مشتقات پلاسما است. بیماران کبدی، بیماران مبتلا به انعقاد داخل عروقي منتشر، جبران سريع فاكتورهاي انعقادي در بيماراني كه ميزان زيادي داروی وارفارين مصرف كرده اند، همچنین کسانی که دوره های شیمی درمانی خود را می گذارنند از مهم ترین مصرف کنندگان پلاسما و فرآورده های پلاسمایی هستند.

تمامي داوطلباني كه حائز شرايط براي اهداي خون  مي باشند، مي توانند پلاسما اهدا كنند. داشتن سلامتي كامل، حداقل 18 و حداكثر 65 سال سن و وزن حداقل 50 كيلوگرم از جمله اين شرايط است.در حالی که فاصله بین دو اهدای خون، حداقل 8 هفته است، هر شخص مي تواند هر ماه دو بار (با فاصله حداقل 48 ساعت) اهداي پلاسما داشته باشد، اما  بيش از 24 بار در سال و حداكثر ميزان 12 ليتر مجاز نمي باشد.

كل فرايند اهدای پلاسما در يك سيستم بسته و در شرايط استريل انجام مي شود و حدود يك ساعت طول مي كشد. تمامی‌ سوزن‌ها، كیسه‌ها، لوله‌های رابط و کیت مصرفی در پلاسمافرزیس، استریل و یك بار مصرف براي هر اهدا كننده هستند و خون در هیچ مرحله‌ای با دستگاه تماس ندارد، بنابراین انتقال عفونت از طریق دستگاه ویژه دریافت پلاسما به اهدا کنندگان غیرممكن است.شایان ذکر است که با اهدای پلاسما در این اوقات، همچنین در تمام طول سال یاری رسان این عزیزان باشیم.


نوشته شده در   شنبه 24 شهريور 1397  ساعت  10:19   توسط   کاربر روایط عمومی    تعداد بازدید  35
ویرایش شده در *** ساعت -- توسط
PDF چاپ بازگشت
نظرات شما :